SADEM, ilmi faaliyetlerine 2014 yılının sonlarında başlamıştır. Burak Kızıldaş Hoca tarafından yürütülen eğitim faaliyetlerinin daha kapsamlı bir şekilde yürütülmesi ve daha çok kişiye ulaşmak için 2016 yılında dernek kurulması çalışmalarına başlanmıştır. 2017 yılında ise resmi olarak dernek kurulmuş ve SADEM artık eğitim faaliyetlerine başlamıştır.

SADEM, medrese eğitim vererek eğitim alanların birçok konuda ilim sahibi olması için eğitim faaliyetlerini yürütmektedir. Medrese eğitimi ise belirli müfredata göre verilmektedir. Günlük belirli programlar çerçevesinde yapılan eğitimler dini ilimler üzerine olduğu gibi edebiyat, tarih ve öğrencilerin özellikle açık öğretim derslerine yönelikte sürdürülmektedir. Böylelikle öğrencilerin bütünüyle bir eğitim alması sağlanmaktadır.

SADEM medrese eğitimlerinin yanı sıra çeşitli yardım çalışmalarını da yürütmektedir. Yürütülen yardım çalışmaları ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır. Özellikle doğal afet, savaş ve diğer çeşitli sorunların yol açtığı yardım ihtiyaçlarına da koşarak yardımlaşmayı insanlar arasında daha yaygın hale getirmek içinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Günümüz ihtiyaçlarına karşılık vererek düzenlediğimiz eğitim sistemi ve yardım çalışmalarımız ile hem gelecek için eğitimli ve İslam bilincine sahip bireyler yetiştirme faaliyetlerimizi yürütmekte hem de çeşitli yardım çalışmaları ile çevresine yararlı bir kuruluş olma hedeflerini yerine getirmektedir. Kurulduğu günden bu yana bu çizgide faaliyetlerini yürüten SADEM, bugünden sonra da aynı şekilde faaliyetlerini sürdürmek ve doğa bilecek yeni ihtiyaçlara cevap verebilmek için büyük bir özveri ile çalışmaya devam etmektedir.