Kurban İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Müslümanların bayramlarından biri olan Kurban Bayramı her zaman Müslüman alemi tarafından büyük bir sevinçle karşılanmaktadır. Kurban Bayramı Müslümanların kurban ibadetini yerine getirerek Allah’a daha da çok yaklaştıkları bir bayramdır. Maddi olarak gücü yeten Müslümanlar dinimizin belirlediği özellikle sahip hayvanları boğazlayarak kurban ibadetini yerine getirirler.

Bir kişinin kurban kesmesi için bazı şartları üzerinde taşıyor olması gerekir. Bu şartlar ise şöyledir;

  • Müslüman olmak
  • Buluğ çağına erişmiş olmak ve aklı başında olmak
  • Yolcu olmamak, mukim olmak
  • Kurban kesecek mali güce sahip olmak.

Bu özellikleri taşıyan her Müslüman kurban kesmelidir.

Kurban ibadetini yerine getirirken kurban edilecek hayvanın özellikleri çok önemlidir. Çünkü İslam’da her hayvan kurban edilmemektedir. Koyun ve keçi kurban edilecekse bu hayvanların bir yaşını doldurması gerekir. Sığır veya manda türünden kurban edilecek hayvanlarda ise hayvanın iki yaşını doldurması gerekir. Eğer kişi deve kesecekse deve en az 5 yaşında olmalıdır. Kurban edilecek hayvan bu özelliklerde olduğu gibi kurban ibadeti de Kurban Bayramı zamanı içerisinde eda edilmelidir.

Kurban Bayramı Zilhicce Ayı’nın 10-11-12 günlerindedir. İlk günün bayram namazı ile kurban kesimi başlar ve Hanefilere göre 3.günün akşamına, Şafilere göre ise 4.günün akşamına kadar kurban kesilebilmektedir. 

Her Müslüman imkanı yettiği kadar kendi kurbanını kestiği gibi kestiği kurbandan çevresine dağıtmalı ve hatta imkanı varsa ihtiyaç sahiplerine kurban bağışlamalıdır. Böylelikle toplum içerisindeki yardımlaşma daha da artacaktır.